KoroNERV-20 apeluje: Odmítněte novelu zákona o veřejném zdraví! Hrozí zásadní zásah do základních práv a svobod

Praha, 2. 12. 2020 – Občanská inciativa KoroNERV-20 vyzývá všechny, kdo budou o novele zákona o veřejném zdraví rozhodovat, aby ji důrazně odmítli. Představuje totiž bezprecedentní zásah do základních práv a svobod občanů! „Tento návrh nelze nijak odůvodnit, ani jakýmkoli způsobem omluvit zbrklý, pokoutný a navíc arogantní způsob jeho předložení. Zásahy do základních práv by měly být vyhrazeny jen pro zcela mimořádné situace, které musí být pod kontrolou parlamentu, nebo ve zcela omezených případech přinejmenším vlády,“ upozorňují Lenka Zlámalová a Danuše Nerudová, které za KoroNERV-20 prohlášení připravily.

Novela dává obrovskou, nekontrolovanou a nekontrolovatelnou moc omezit základní lidská práva a svobody, kterou dnes má v případě nouzového stavu po velmi krátkou dobu vláda a poté jen Poslanecká sněmovna, jednomu jedinému, nevolenému státnímu úředníkovi. Tím má být ředitel nové, centralizované Státní hygienické služby. Ten přitom nemá mít politickou zodpovědnost vůči občanům, ale má mít postavení úředníka jmenovaného podle zákona o státní službě.

Jen tato osoba by o vlastním úsudku měla právo omezit svobodu podnikání a pohybu a výrazně zasáhnout do soukromí lidí.

Novela navrhuje svěřit této osobě pravomoc v situaci, kterou se sama jen o své vůli rozhodne vyhodnotit jako epidemii (nebo i nebezpečí jejího vzniku), mimořádným opatřením omezit podnikání, svobodu pohybu a cestování, zakázat lidem sdružování, zavřít školy, omezit dopravu, podrobit se povinně očkování či podání léků.

Přináší zásadní průlom do soukromí. Ukládá mobilním operátorům povinnost vydat bez souhlasu přesné údaje o pohybu člověka, u nějž je diagnostikována nakažlivá choroba. A to za neodůvodnitelných 30 dní zpětně. „Vláda se snaží protlačit bezprecedentní zásah do základních práv bez jakékoliv veřejné debaty a bez řádného a meziresortního připomínkového řízení. V Poslanecké sněmovně ho bude prosazovat ve stavu legislativní nouze. Účinnost jeho nejdůležitějších částí, týkajících se mimořádných opatření omezujících práva a svobody má v plánu už na 1. ledna 2021, tedy za necelý měsíc,“ varují členové KoroNERV-20.

Přední ústavní právníci a právní experti považují změny, včetně jejich prosazování v legislativní nouzi, za vážný zásah do ústavních práv občanů České republiky. „Pokud návrh projde v současné podobě, udělá z hlavního hygienika takového malého diktátora. Myslím, že není správné, aby při vyhlašování omezení, která zasahují do základních práv a svobod, chyběla kontrola ze strany vlády a parlamentu,“ řekl Novinkám ústavní právník Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. S ohledem na obrovské pravomoci by podle Wintra mohl hlavní hygienik rozhodovat o mnoha věcech de facto svévolně. „Kdykoli by mohl dojít k závěru, že hrozí epidemie, a začít zavírat školy, obchody či stanovovat maximální počty lidí na akcích,“ nastínil Wintr možné scénáře. Podobně ostře kritizují návrh další významní ústavní právníci.