Utajené očkování! Iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu: Zveřejněte data o očkování, společnost je potřebuje

Praha, 5. 1. 2021 – I přes opakované žádosti lékařů, vědců i ekonomů dosud nebyly zveřejněny denní počty proočkovaných osob dle krajů a skupin definovaných v očkovací strategii ČR. Protože má toto utajování vážné důsledky pro důvěru a očekávání občanů do budoucna, iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu České republiky ke zveřejnění detailních dat o průběhu očkování. „Dostáváme se do obdobné situace jako na jaře, kdy vláda odmítala zveřejnit anonymizovaná data o šíření nemoci covid-19,“ upozorňuje Danuše Nerudová, která prohlášení za KoroNERV-20 připravila.

Očkování představuje světlo na konci tunelu, ke kterému naše společnost upírá svou naději. Neexistence informací o průběhu očkování prohlubuje nejistotu již unavených lidí, kteří tzv. jedou na nouzový režim. Vakcíny a očkování jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, které občané platí a taktéž ze státního rozpočtu. Proto mají nárok vědět, jak rychle a efektivně jsou vakcíny využívány. Deset dní od první naočkované osoby se tak ale v České republice stále neděje.

Je zarážející, že na rozdíl od Německa, Rakouska, Itálie, Francie a v podstatě většiny států EU, kde jsou tyto informace (počet očkovaných, rozdělení na okresy, kraje, provincie, dle konkrétních časových úseků po týdnech, počet plánovaných očkování v dalším týdnu atd.) publikovány automaticky, aniž by veřejnost musela vytvářet tlak na jejich zveřejnění, u nás jsou opět tajeny.

Pokud se však podíváme na Izrael, zemi srovnatelně velkou počtem obyvatel s ČR, je situace vskutku tristní. A to i přes argument, že tento stát začal očkovat o deset dní dříve než u nás. Ke včerejšku dostalo v Izraeli první dávku vakcíny již 1 224 000 lidí, v ČR asi 15 tisíc. „Samozřejmě si uvědomujeme, že u nás zatím není potřebný počet vakcín. Izrael však díky precizní připravenosti a organizaci zvýšil tempo z 60 000 osob/den na 150 000 osob/den. Každý si již jednoduše spočítá, kdy dosáhne požadované proočkovanosti 60 až 70 procent,“ říká Miroslav Tym. Kromě něj a Danuše Nerudové se pod toto prohlášení podepisují další členové skupiny KoroNERV-20 Mariana Čapková, Radim Dohnal, Marta Gellová, Mojmír Hampl, Helena Horská, Jiří Kůs, Jiří Nekovář, Ivan Pilný a Lenka Zlámalová.

Zdroje:  www.health.gov.il, www.gov.ilwww.bundesgesundheitsministerium.de