Iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, ať zveřejní detailní informace o očkování

Praha, 17. 12. 2020 – Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, aby urychleně zveřejnila detailní očkovací strategii ve formě jasné a srozumitelné pro každého občana. „Čeká nás monstrózní očkovací akce a téměř nic nevíme. Například Němci chtějí s očkováním začít už 27. prosince. Mají přesné informace, kdy, kde, kdo bude očkován. Se jmény i adresami. U nás tyto základní údaje chybí. Lidé jich znají minimum,“ říká Lenka Zlámalová, která za KoroNERV-20 prohlášení připravila.

Očkování proti koronaviru bude jednou z nejnáročnějších logistických operací v dějinách zdravotnictví. Naočkovat přes 6 milionů Čechů, znamená celý příští půlrok každý týden naočkovat 500 tisíc lidí. A to to bez přerušení. Nově určený koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta však už nyní přiznal, že vláda v přípravě na tuto zcela mimořádnou akci zaspala. „Zpoždění rozhodně máme, ale v krátké době dvou až tří měsíců to doženeme. Očkování se mělo začít řešit v létě,“ řekl v České televizi.

Jenže těch cca 90 dní zpoždění může znamenat přes dalších 9 tisíc mrtvých (dle statistik MZČR od 15. září do 15. prosince) a pokračující lockdown zemi připraví o další desítky miliard korun!

Evropská léková agentura (EMA) přitom podle dostupných informací schválí vakcínu firmy Pfizer už 23. prosince. Ihned poté bude možné s očkováním začít. Česká veřejnost ale bohužel stále nezná odpovědi na spoustu otázek. KoroNERV-20 je proto vládě ČR posílá:

 1. Kdy se začne očkovat?
 2. Kde konkrétně se bude očkovat?
 3. Kdo přesně se bude očkovat jako první?
 4. Do kdy budou kompletně naočkováni zdravotníci, pracovníci klíčové infrastruktury, lidé nad 65 let a lidé z rizikových skupin?
 5. Jak budou lidé informováni, že na ně při očkování vychází řada a kam se mají dostavit?
 6. Jak se bude prověřovat, kdo má o očkování zájem?
 7. Kdy a v jakém harmonogramu a počtu bude vakcína do země přicházet a kam přesně bude mířit?
 8. Jak a kdo bude vakcínu, která potřebuje být uchována v teplotě minus 70 stupňů Celsia, distribuovat?
 9. Jak a kde se bude vakcína skladovat? Jsou objednány mrazící boxy?
 10. Jak bude zajištěna dostatečná kapacita očkovacího personálu včetně pomocného personálu dohlížejícího na osoby bezprostředně po očkování? Předpokládáme, že vláda nebude omezovat testovací kapacitu a nebude zvyšovat zátěž už teď přetíženému zdravotnictví.
 11. Jak je zajištěna objednávka a distribuce materiálu potřebného k očkování. Například téměř 13 milionů injekčních stříkaček, 13 milionů jehel, či 800 tisíc balení fyziologického roztoku?
 12. Kdy by mělo být očkování dokončeno?
 13. Bude u některých skupin očkování povinné?
 14. Jak bude organizováno očkování osob s omezenou pohyblivostí? Kdo rozhodne o očkování osob, které byli zbaveni svéprávnosti?
 15. Bude dostupný speciální web o očkování, kde bude možné on-line sledovat kam a komu vakcíny míří? A kde se případně budou moci lidé k očkování objednávat?

„V této chvíli není vyšší priorita. Každý den se počítá, jak správně uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Každý den otálení s očkováním stojí zbytečně ztracené životy. Každý den otálení s očkováním dusí zemi v lidsky a ekonomicky ničivém lockdownu. Každý den přinese zaostávání Česka za zeměmi, které očkují rychleji. Mohou se rychleji otvírat a vracet k normálnímu životu. To přinese rozevření nůžek v životní úrovni těchto zemí a České republiky. Každý den se počítá, protože země, v nichž bude populace očkována, budou velmi motivovány, aby bránily v cestování lidem bez očkování. Hrozí, že Češi uvíznou za železnou oponou nedostatečně rychle očkované země,“ upozorňuje Lenka Zlámalová, pod jejíž text se podepisují další členové KoroNERV-20 Martin Buchtík, Mariana Čapková, Radim Dohnal, Marta Gellová, Mojmír Hampl, David Havlíček, Helena Horská, Jiří Kůs, Michal Mejstřík, Jiří Nekovář, Danuše Nerudová, Ivan Pilný, Petr Stuchlík a Miroslav Tym.