Prohlášení KoroNERV-20: Vláda ČR by v koronavirové krizi měla zveřejňovat všechny podklady pro svá rozhodnutí

Praha, 8. 4. 2020 – Dosud zveřejňovaná data o počtech nakažených či zemřelých osob na Covid-19 jsou uváděna nepřesně, zejména vzhledem k absenci testování velké většiny populace. Některá úmrtí na Covid-19 možná zůstala nerozpoznána; a je nepochybné, že primární příčinou části vykazovaných úmrtí na Covid-19 jsou další zdravotní komplikace. Čísla smrtnosti některých evropských zemí tak mohou být zkreslená.

Členové občanské platformy KoroNERV-20 se shodli na premise, že: 

  • Smrtnost Covid-19 je zkreslená
  • Velká část nemocných zůstává nerozpoznána
  • Imunita může být u lehkých průběhů velmi krátká
  • Virus zde s námi ještě bude, musíme se s ním proto naučit žít
  • Vláda ČR by měla zveřejňovat všechny modely a scénáře, na jejichž základě rozhoduje

Je pravděpodobné, že velká část nemocných zůstává nerozpoznána. Abychom dokázali lépe popsat skutečný stav promořenosti české populace, je nutné otestovat alespoň jeho reprezentativní vzorek. Případně rozšířit testování na co největší část populace.

Ukazuje se, že imunita získaná proděláním nemoci u pacientů s lehkým průběhem může být krátkodobá. Jinými slovy, pacienti, kteří nemoc lehce nebo úplně bez příznaků prodělali v lednu, mohou znovu onemocnět například v dubnu. Čím těžší je průběh onemocnění (pokud jej tedy pacient přežije), tím pravděpodobněji zajistí imunizaci dlouhodobou.

Mnozí epidemiologové a infekcionisté se shodují, že postupně dojde k promoření většiny populace. Pokud navíc bude imunita jen krátkodobá, bude zde virus Covid-19 nejspíš kontinuálně minimálně do vynalezení účinné vakcíny. Její vývoj však pravděpodobně potrvá minimálně rok, spíše déle.

S tímto koronavirem budeme muset nějakou dobu žít, je proto důležité, abychom rozuměli souvislostem a aby se i nevládní odborníci a občané mohli s kroky vlády ČR ztotožnit.

Vyzýváme proto vládu ČR, aby při svých rozhodnutích – jak omezujících, tak při uvolňování omezení – zveřejňovala též podklady pro svá rozhodnutí. Tedy veškeré datové zdroje, modely, parametry modelů a výstupy jednotlivých scénářů. A to nejen podklady připravované Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ale i podklady dalších orgánů placených z našich daní.

Jelikož vláda ČR činí bezprecedentní rozhodnutí s vážnými důsledky, máme jako občané ČR právo tyto modely a scénáře znát. Pokud někdo omezuje naše svobody, je přirozené, že chceme vědět proč. Zveřejnění podkladů navíc umožní širokou odbornou diskuzi na téma, jak se s epidemií vypořádat s co nejmenšími dopady na lidské zdraví, duševní rovnováhu i ekonomiku naší země.

Vítáme odbornou diskuzi na téma, jak se s epidemií vypořádat s co nejmenšími dopady na lidské zdraví, duševní rovnováhu i ekonomiku naší země.